Káva – milovaný nápoj, vychutnávame si ju čistú, s najrôznejšími druhmi mlieka a po novom už aj bez kofeínu. Často sa stretávame s názormi, že káva pomáha udržiavať zdravie vo výbornej kondícii. A na tej druhej, že zvyšuje tlak a robí v tele neplechu. Kde je naozaj pravda – pomáha nám alebo škodí?
Fakt alebo mýtus? Články vs. realita
Pri prieskume na tému káva a zdravie som sa stretla s rôznymi článkami, jeden vyvracal druhý a druhý už vyvracal tretí. Vtedy som si uvedomila aké dôležité je pozerať na zdroje článku a overiť si pravdivosť informácii.
KÁVA – Prečo áno?
Články vychvaľujúce kávu mali spoločné, že pitie kávy znižuje riziko úmrtia na srdcové choroby, mŕtvicu a rakovinu. Tento fakt potvrdil v roku 2017 Dr. Marc Gunter – vedúci sekcie výživy a metabolizmu v Medzinárodnej agentúre pre výskum rakoviny (IARC).
Gunter robil experiment na 500 000 ľuďoch v celej Európe počas 16tich rokov. Gunter tvrdí, že ľudia, ktorí pijú až štyri šálky kávy denne, majú menej chorôb v porovnaní s tými, ktorí žiadne nepijú. Ľudia v Gunterovej štúdii s väčšou pravdepodobnosťou fajčili a mali nezdravú stravu. To by naznačovalo, že účinky kávy siahajú ešte ďalej, ako si myslíme.
KÁVA – Prečo nie?
Káva je spájaná so zvýšeným rizikom rakoviny, pretože obsahuje akrylamid – karcinogénnu látku nachádzajúcu sa v potravinách, vrátane hrianok, koláčov a chipsov. IARC v roku 2016 dospela k záveru, že káva nie je karcinogénna, pokiaľ sa nepije veľmi horúca – nad 65 °C.
Dr. Peter Rogers, experimentálny psychológ z Bristolskej univerzity, hovorí, že ak si telo zvykne prijímať kofeín každý deň, dochádza k fyziologickým zmenám. Telo si zvykne žiť s kofeínom a každý, kto vypije niekoľko šálok kávy denne, je závislý od kofeínu. Keby sme takému človeku zobrali kávu, býva unavený a možno by ho bolela hlava. Konzumácia kávy podľa Rogersa neprináša žiaden prínos pracovať efektívne a dokonca udržiava našu myseľ nepokojnú a znižuje schopnosť sústrediť sa.
Svet káv – treba mať oči na stopkách aj pri kúpe kávy?
Spôsob akým si uvaríme kávu – či už čerstvú zrnkovú kávu v kávovare alebo siahneme po instantnej alternatíve zaliatej horúcou vodou – nemení to zdravotné benefity kávy. Dr. Gunter hovorí, že rôzne druhy kávy sú stále spojené so zdraviu prospešnými látkami. Napriek tomu sa môžeme často stretnúť s kávou pripomínajúcu chuť vyžmýkanej ponožky. Je to spôsobené nekvalitne spracovanými odrodami kávy. Ak si chceme vychutnávať naozaj dobrú kávu, treba:
- Poznať odrody kávy. Kávovníkov je cez 120 druhov, komerčne sa pestujú len dva – Arabica a Robusta. Milovníci kávy sa jasne prikláňajú k chuťovo rozmanitejšej Arabike – tvorí asi 70% celosvetovej produkcie. Obľúbené sú aj zmesy Arabiky a Robusty – Arabica dodáva zmesi typickú čokoládovo-korenistú chuť, Robusta ju doladí o bohatú krémovú arómu a nálož životodarného kofeínu.
- Poznať pôvod kávy a vyberať si lokálnu značku, ktorá dodáva čerstvú praženú kávu. Najkvalitnejšia káva sa pestuje v Brazílii, Kolumbii, Vietname či Indonézii. Tím Dobrých potravín urobil prieskum trhu a zvolil kávy z valachshop.sk s perfektnými názvami JA-KÁVA (70% Arabica, 30% Robusta), TY-KÁVA (80% Arabica, 20% Robusta), MY-KÁVA (100% Arabica). Presvedčilo náš to, že kávy z valachshop.sk sú pražené max. týždeň pred dodaním na pulty a je to naozaj cítiť. Valach nemá naskladnené stovky káv, v sklade má do 20 kusov a dáva si ich pravidelne pražiť a baliť priamo na Spiši 🙂
Domáca káva ako v kaviarni? Dá sa to
Doma si každý z nás vie vytvoriť kávu ako v kaviarni. S dobrým kávovarom máme vyhrané. Stačí nasypať kvalitnú kávu a vychutnať si čisté espresso alebo zvoliť program caffe latte a nechať stroj vykonať svoju prácu.
Čo ak kávovar nemáme? Tu platí výber kvalitnej kávy dvojnásobne. Zaliatie kávy vodou, ktorá bola pražená pred pár dňami často prekoná klasické espresso z kávovaru. Ak miluješ caffe latte a nemáš doma kávovar, odporúčame ti kúpiť ručný napeňovač mlieka. Mlieko stačí zohriať na 60-70°C, napeniť a vliať pripravenú kávu. Pri caffe latte je to štandardne 30ml espressa do 210ml mlieka. Servírujeme zdobené čokoládou alebo škoricou, pre ešte intenzívnejší pôžitok sladíme trstinovým alebo kokosovým cukrom.
TIP: Použitie sójového mlieka s vanilkovou príchuťou vyšperkuje chuť caffe latte ešte viac.
Záver: Káva v primeranom množstve vie telo ochrániť pred viacerými chorobami. Napriek tomu myslime na to, že všetkého veľa škodí a nepreháňajme to. Ak sa už rozhodneme vstúpiť do sveta káv a vychutnávať si kávové rituály, nezabúdajme na kvalitu kávy. Najkvalitnejšia je Arabika a chuťovo výborne sú aj zmesy Arabiky a Robusty. Pri výbere kávy skúsme nájsť značku, ktorá nám zaručí čerstvo praženú kávu, ideálne balenú u nás na Slovensku, aby bol pôžitok z kávy intenzívnejší pre všetky naše zmysly 🙂
3Som vášnivá cestovateľka, milujem štvornohých miláčikov a zaoberám sa zdravými potravinami. S radosťou sa podelím o svoje zážitky zo života v podobe kvalitných článkov o zdravej výžive. Do každého článku prinášam kúsok osobného zážitku a samozrejme, že nechýbajú ani odskúšané exotické recepty. 🙂
Pridaj komentár