LaPetiteMary, blogerka, ktorá píše o tom, ako žiť skromne a šetrne voči prírode. Rada zdieľa svoje chutné recepty, no aj napriek tomu sa nenechá pohltiť sociálnymi sieťami a dáva prednosť svojej rodine a blízkym. Presvedčí ťa o tom, že je dôležité tešiť sa z maličkostí, vážiť si to, čo máme a žiť svoj život podľa vlastných predstáv. Prečítaj si zaujímavý rozhovor.
Na tvojom blogu sa môžeme dočítať, že si pred pár mesiacmi začala s GAPS diétou. Mnohí z nás o tejto diéte ešte nepočuli. Mohla by si nám priblížiť, na čom je táto diéta založená?
Ahoj, áno, od 1. januára som na GAPS diéte, aj keď sa skôr stotožňujem s názvom GAPS terapeutická diéta alebo terapeutický protokol, aby si ju ľudia nezamieňali s klasickými diétami na chudnutie, pretože toto jej cieľom nie je. V angličtině skratka GAPS znamená GUT and PSYCHOLOGY SYNDROME a voľne ho môžeme preložiť ako syndróm psychológie a trávenia. Znamená to, že naše črevo a psychika sú priamo prepojené, a tak ovplyvňujú celkový zdravotný stav nášho organizmu. To, v akom stave je naše črevo, má dopad na správne fungovanie celého organizmu. Podstata mnohých chorôb (nielen tráviaceho traktu) sa nachádza v čreve. A práve GAPS sa zameriava na liečbu čreva. GAPS je nastavená tak, aby vyliečila črevo, posilnila imunitní systém a optimalizovala bakteriálny ekosystém v našom tráviacom systéme. Pôvodne bola používaná na liečbu celiakie a iných chorôb čreva. V dnešnej dobe je odporúčaná hlavne ľuďom s poruchami autistického spektra, s poruchami chovania a na liečenie iných duševných chorôb. Rovnako je odporúčaná pre ľudí s črevnými chorobami a veľmi dobré výsledky vykazujú aj ľudia, ktorí si prešli diétou GAPS aj s rôznymi potravinovými alergiami a intoleranciami, cukrovkou, epilepsiou, sklerózou multiplex, či chronickými zápchami a hnačkami a dokonca pomáha aj neplodným párom.
Takto po uplynutí pár mesiacov od začiatku tvojej GAPS diéty vieš zhodnotiť, v čom ti táto diéta pomohla? Odporučila by si ju ďalej?
Odporučila by som ju každému! A ako veľmi! Aj sa ma na ňu ľudia často pýtajú. Každý druhý človek, ktorého stretnem, má nejaké ťažkosti, ale ľuďom chýba kúsok pevnej vôle a častokrát sú pohodlní. Z obchodov na nich číhajú plné regále spracovaných potravín a nie sú ochotní vykročiť zo svojej komfortnej zóny. A to je škoda, pretože pribúdajú intolerancie, ťažkosti, depresie, u detí poruchy správania. Mne pomohla veľmi. Odišli bolesti žalúdka, zlepšila sa mi pleť, upravil spánok, odišli stále sa opakujúce kvasinkové infekcie, konečne po dlhých mesiacoch sa mi uvoľnili stále upchaté dutiny a psychika si konečne vydýchla. Je až neskutočné, ako jedlo vplýva na náš psychický stav. To ma na tom asi najviac prekvapilo, tá „čistá hlava“, ktorú mi GAPS svojím stravovaním prinieslo.
Vybrala si sa cestou minimalistického bývania. U väčšiny ľudí je prirodzené všetko si odkladať (nikdy predsa nevieš, kedy sa čo zíde). Nevedia si predstaviť žiť len s minimom nábytku, oblečenia, či kozmetiky. Poradila by si nám, ako na to?
Áno, aj ja som taká bola. V našom byte sme sa už nemali kam skoro pohnúť. Ale potom padlo rozhodnutie. Radikálne. Neviem, či viem poradiť, ako na to, no určite sa treba rozhodnúť, napísať si zoznam vecí, ktoré potebujem k životu a bez ktorých sa bez problémov zaobídem a vnútorne si povedať, že k životu nám treba naozaj málo. Že život nie je len o tom „mať“, ale hlavne o tom „byť“. Mne to prinieslo väčšiu slobodu, že nemusím mať všetko, menej upratovania a viac radosti. Máme len jednu Zem a našou úlohou je ju strážiť a zachovať pre naše deti a ich deti. A k tomu patrí aj vedomé nakupovanie. Každý deň, keď máme pokušenie si niečo kúpiť. Vždy veľmi zvažujeme, či si niečo kúpime, či to naozaj potrebujeme. Pretože my ľudia ľahko skĺzneme do konzumizmu, keď na to „máme“, prečo by sme si to nedopriali a potom všetko berieme ako takú samozrejmosť. My sme si naposledy po viac ako roku do domu kúpili drevenú lampu. Je krásna. A veľmi sa z nej tešíme, pretože je to pre nás vzácnosť. A minimalizmus toto prináša – radosť z maličkostí, ktorú Vám nik nevezme.
Z tvojich príspevkov vyžaruje láskavosť, úprimnosť a pokoj. Prezraď nám, akú vlastnosť si na ľuďoch vážiš najviac?
Ďakujem. Je mi vzácne, že takto niekto vníma moje príspevky, pretože samú seba väčšinou vnímam dosť kriticky. A akú vlastnosť si na ľuďoch vážim najviac? Popri všetkých pozitívnych vlastnostiach, ktoré majú určite svoju dôležitosť, na ľuďoch si najviac vážim schopnosť obetovať sa. To sa už v dnešnom svete, často mysliaceho iba na seba, nenosí. Viem. Ale je to krásna vlastnosť vyjadrujúca hĺbku konkrétneho človeka. Som presvedčená, že ak by sme sa vedeli viac obetovať pre druhých, svet by bol o kúsok krajší a lepší. A k tomu túžbu nachádzať v tom úprimnú radosť. Ako povedal raz niekto múdry: „nájsť radosť v radosti druhého“.
Čo by si chcela na záver odkázať čitateľom Dobrých potravín?
Vám, všetkým čitateľom dobrých potravín prajem hlavne dni plné jednoduchej radosti zo všednosti. Aby ste vedeli spomaliť, nenaháňať sa toľko a boli vďační. Vďační za všetko, čo máte. A prajem Vám, aby ste si vyberali dobré potraviny. Aby potraviny a Vaše jedlo bolo Vašou terapiou, prinášalo Vám zdravie a nachádzali ste v ňom chutné potešenie. A veľa sa usmievajte 🙂
Ďakujeme za inšpiratívny rozhovor!
Ďalšie zaujímavé články a chutné recepty nájdeš na blogu LaPetiteMary.
5enjoy your life
Som vášnivá cestovateľka, milujem štvornohých miláčikov a zaoberám sa zdravými potravinami. S radosťou sa podelím o svoje zážitky zo života v podobe kvalitných článkov o zdravej výžive. Do každého článku prinášam kúsok osobného zážitku a samozrejme, že nechýbajú ani odskúšané exotické recepty. 🙂
Pridaj komentár