Klíčenie je prirodzený jav, pri ktorom sa vyvíjajú zárodky korienkov a listov. V procese klíčenia sa prebúdzajú životné sily semien a plne rozvíjajú. V súčasnosti až 40% všetkých, najmä civilizačných ochorení, spôsobuje nezdravá, či nevhodná strava. Aj to je jeden z dôvodov prečo v tomto období môže každý z nás zaradiť do svojho jedánička práve „zázračné klíčky“!
Tajná sila v klíčkoch
Pri klíčení sa spustí enzymatický proces, kedy sa vitamíny a minerály spoja do organických celkov. Obsah vitamínov A, B12 a C rapídne vzrastá. V tomto štádiu sú klíčky ľahšie stráviteľné a obsahujú výnimočné spektrum živín. Naklíčené semená sú v porovnaní s nenaklíčenými podstatne bohatšie na obsah esenciálnych aminokyselín, bielkovín a škrobov. Na klíčenie používame z obilných zŕn – pšenicu, jačmeň, ovos, raž, proso, špaldu, pohánku, kukuricu, amarant, quinou a ryžu. Zo strukovín klíčime šošovicu, fazuľu (Mungo, Adzuky), hrach, zelenú i červenú sóju a cícer. Klíčiť môžeme aj rôzne druhy semienok, semiačok a dokonca aj oriešky.
7 zázračných benefitov, ktoré nám poskytujú klíčky
- Klíčky zbavujú organizmus jedov, nezahlieňujú ho a sú ľahko strávitelné.
- Klíčenie mení semená na stráviteľné aj v „raw“ surovom stave.
- Podporuje sa vstrebávanie nutričných látok – vitamínu A, B12, C, železa, horčíka a zinku.
- Znižuje sa obsah alergénov v obilninách.
- Lepok v zrnách obilnín sa štiepi.
- Zvyšuje sa dostupnosť vlákniny a bielkovín.
- Narastá podiel aktívnych enzýmov a atioxidantov.
Ako, kedy a kde by sme mali začať?
- Klíčenie prebieha v domácom prostredí a bez pletia.
- Stačí voda, teplo a vzduch (svetlo a pôda nie sú potrebné).
- Začať môžeme v ktoromkoľvek ročnom období.
- Klíčime v pohári, tanieri, prípadne použijeme špeciálne misky na klíčenie.
- Z hrsti semien, či zrna získame približne 8 hrstí klíčkov.
- Klíčky dozrievajú za 3-5 dní.
Pozor, začíname 🙂
Semená zbavíme nečitôt, preberieme poškodené zrná a dôsledne opláchneme. Do misky (taniera, prípadne pohára) pridáme 3-5 lyžíc semien a zalejeme vodou (3x viac vody ako semien). Počas noci nechávame semená namočené (fazuľa biela a Adzuky, cícer, šošovica, hrach – cca 8-12 hodín, fazuľa Mungo – 24 hodín, obilniny od 7-9 hodín a semienka cca 8-12 hodín). Ráno vodu zlejeme, semená cez sitko prepláchneme a spätne preložíme do misky. Klíčiace semienka uchovávame pri izbovej teplote a preplachujeme minimálne 2x denne. Do 3-5 dní sú klíčky jedlé s korienkami aj výhonkami. Keď ich nezkonzumujeme hneď, pokojne ich môžeme skladovať vo vákuových nádobach v chladničke.
Aké máš skúsenosti s klíčením? Strukoviny a obilniny na klíčenie si môžeš kúpiť jedným klikom tu.
Zdroje obrázkov: www.pixabay.com
55Som vášnivá cestovateľka, milujem štvornohých miláčikov a zaoberám sa zdravými potravinami. S radosťou sa podelím o svoje zážitky zo života v podobe kvalitných článkov o zdravej výžive. Do každého článku prinášam kúsok osobného zážitku a samozrejme, že nechýbajú ani odskúšané exotické recepty. 🙂
Pridaj komentár