Prichádza obdobie, kedy postupne dozrieva sezónne ovocie. Je čas ho spracovať a urobiť chutné zásoby na zimu. Dozaista niet nad domáci chutný džem, či lekvár pripravený z poctivých ingrediencií. Alebo marmeláda? Ako to vlastne je? Je medzi tým vôbec nejaký rozdiel?
Poď sa s nami pozrieť na zúbok jednotlivým formám výrobkov z ovocia. Rozdiel medzi nimi spočíva najmä v konzistecii.
Marmeláda – ovocná nátierka
Marmeládu pripravíš z ovocného pretlaku, alebo rozmixovaného ovocia. Pretlak je buď jednozložkový, alebo viaczložkový. Kombinuje sa zvolený druh ovocia s jablkovou dreňou. Využíva sa viacmenej nezrelé ovocie ( pre vysoký obsah pektínu), nesmie byť prezreté! Najbežnejšie sú to jablká, egreše či ríbezle. Tie totiž obsahujú najviac kyselín a pektínu. Jej hustotu ovplyvňujú práve pektíny a samozrejme množstvo pridaného cukru. Marmeláda vzniká pridávaním cukru do ovocnej šťavy, až kým nevznikne rôsol. Na prípravu marmelády sú vhodné aj citrusy. Z rozvareného ovocia pripravíš pretlak (dreň), ktorý následne varíš na prudkom plameni do rôsolovitej konzistencie. Po odparení určitej časti vody pridáš cukor (v zdravšej verzii môžeš použiť trstinový, kokosový).
Marmeláda je ideálna do koláčov, plnených domácich buchiet, či šišiek. Vďaka svojej tuhšej konzistencii sa nerozteká. Je tuhšia ako džem. Správne uvarená marmeláda je priezračná a má horkastú príchuť.
Džem – obľúbený na natieranie pečiva
Džem je podobný marmeláde, no musí obsahovať aj kúsky ovocia. Pred varením sa ovocie presládza – presypáva sa cukrom vo vrstvách. Zníži sa tak vlastný čas varenia. To sa prejaví požadovanou kusovitosťou ovocia a lepším rôsolovatením.
Džem môže obsahovať aj viac druhov ovocia. Nesmie byť príliš hustý a má byť dostatočne sladký. Na prípravu je ideálne najmä kôstkové ovocie. To sa najskôr lisuje, varí a následne zahusťuje pridaním cukru. Kvalitný džem by mal obsahovať viac ako 35% ovocia.
Džem je veľmi chutný na natieranie pečiva, prípadne palaciniek. Môžeš ním naplniť aj muffinky. Kúsky ovocia im dodajú rafinovanú chuť.
Lekvár – stredoveká pochúťka
Lekvár je najtrvácnejšou pochúťkou. Nepodlieha ľahko kvaseniu ani plesni. Pripravuje sa odparením vody z ovocia do hustej konzistencie. Lekvár ako jediný sa môže vďaka svojej odolnosti uskladňovať aj v plastových, či kovových nádobách. Lekváre sa varia bez cukru až do zhustenia. Cukor sa pridá, až keď hmota začne hustnúť. Nesmie sa pripáliť, inak získa nahorklú chuť! Musíš ho preto poctivo miešať.
Lekvár môžeš pripavovať z rôznych druhov ovocia. Najčastejšie však zo sliviek. Poctivý slivkový lekvár sa nenatiera. Dá sa iba krájať.
3Som vášnivá cestovateľka, milujem štvornohých miláčikov a zaoberám sa zdravými potravinami. S radosťou sa podelím o svoje zážitky zo života v podobe kvalitných článkov o zdravej výžive. Do každého článku prinášam kúsok osobného zážitku a samozrejme, že nechýbajú ani odskúšané exotické recepty. 🙂
Pridaj komentár