Jeseň a zima sú pre imunitný systém zaťažkávajúcou skúškou. Všade naokolo kopec smrkajúcich a kašľajúcich ľudí, a ty len dúfaš, aby si čoskoro nepatril/a k nim. V lekárni dostať mnoho prípravkov, ktoré sľubujú rýchlu úľavu od nepríjemných príznakov sezónnych ochorení. No čo tak využiť mocnú silu prírody a doplniť tie správne vitamíny prírodnou cestou?
Zoznám sa s účinnými prírodnými bojovníkmi ako zázvor, rakytník, či echinacea. Tvojej imunite môžu výrazne pomôcť.
Zázvor – alebo ďumbier lekársky
Je to pomocník číslo jeden počas chladných jesenných aj zimných dní. Obsahuje látku gingerol, ktorá účinne bojuje so zápalmi na bunkovej úrovni. Keďže tlmí množenie baktérií a vírusov, pôsobí tak preventívne na mnohé respiračné ochorenia, čím zvyšuje imunitu. Zázvorový čaj má schopnosť prehrievať celé telo.
Na prípravu čaju použi približne 3- 4 gramy čerstvého postrúhaného zázvoru, prípadne tenký očistený plátok. Deťom však toto množstvo treba výrazne znížiť. Nakoľko má zázvor štipľavú chuť, je vhodné tento čaj mierne vychladiť a do teplého pridať lyžičku medu a koliesko citróna. Dopraj si denne 1 šálku takto pripraveného chutného elixíru.
Rakytník rešetliakový
Rakytník je liečivý tŕnitý krík, ktorý dorastá do výšky 3-5 metrov. Má oranžové plody kyslej chuti, ktoré dorastajú do veľkosti maximálne 1 cm. Zberajú sa od septembra do zimy. Táto nenáročná rastlina sa pestuje takmer v celej Európe pre svoje priaznivé účinky. Je odolná voči mrazom a ľahko si ju môžeš vypestovať aj vo vlastnej záhradke. Rakytník v sebe ukrýva mnoho vitamínov- C, B, A , K a E, karotenoidov a organických kyselín. Je prospešný takmer celý. Využiť môžeš plody, kvety, korienky aj lístky. Dopraj si ho v podobe čaju, šťavy, celých plodov, oleja či sirupu (najmä u detí). Rakytník výrazne stimuluje imunitný systém a je veľmi vhodný aj pri celkovom zotavovaní sa organizmu. Využi silu rakytníka a podpor svoje zdravie.
Echinacea purpurová
Táto rastlina s ružovými lupeňmi ničí vírusy, baktérie, plesne a podporuje tvorbu bielych krviniek. Považuje sa za prírodné antibiotikum. Obsahuje látku echinacín, ktorá stimuluje imunitný aj lymfatický systém. Látky nachádzajúce sa v tejto bylinke výrazne posilňujú imunitný systém a pomáhajú bojovať so zápalmi a infekciami. Sú dobrými pomocníkmi v prevencii, ale aj pri zvládaní vírusových ochorení, najmä chrípky a angíny. Echinacea sa používa v podobe čaju alebo tinktúry. Príprava čaju je veľmi jednoduchá – lyžicu čerstvých lístkov zalej 2 dl prevarenej vody. Nechaj lúhovať asi 15 minút a môžeš si ho vychutnať horúci po dúškoch.
Ako posilňuješ svoju imunitu ty? Podeľ sa s nami o svoje skúsenosti v komentároch nižšie.
0
Som vášnivá cestovateľka, milujem štvornohých miláčikov a zaoberám sa zdravými potravinami. S radosťou sa podelím o svoje zážitky zo života v podobe kvalitných článkov o zdravej výžive. Do každého článku prinášam kúsok osobného zážitku a samozrejme, že nechýbajú ani odskúšané exotické recepty. 🙂
Pridaj komentár