Čoskoro k nám zavíta jar. Spolu s príchodom teplejších dní sa prebúdza príroda a s ňou aj nechcené alergie. Alergická nádcha dokáže znepríjemniť jarné aj letné dni.
Alergia útočí čoraz častejšie!
V posledných rokoch sa s alergiami rozsypalo vrece. Nájsť človeka, ktorý by na nejaký druh alergie netrpel je hotový zázrak. Alergia je definovaná ako precitlivenosť organizmu voči určitým látkam. Následne pri kontakte s alergénom telo neprimerane reaguje.
S nástupom jari a kvitnutím rastlín začína peľová sezóna. Alergická nádcha, senná nádcha, či polinóza – to všetko sú názvy pre alergiu na pele jednotlivých rastlín.
Odsledovať si na ktorý alergén tvoje telo neprimerane reaguje môže byť málo účinné. Peľové čiastočky sa šíria vzduchom široko – ďaleko aj kilometre. Konkrétny alergén sa vôbec nemusí v tvojej blízkosti nachádzať. Pele už opelených rastlín sú dôsledkom opelenia ťažké a vzduchom sa neprenesú.
Ako sa alergická nádcha prejaví?
Ak trpíš alergickou nádchou, zaiste to poznáš. Opakované kýchanie, kašeľ, vodnatý soplík a upchatý nos. Aby toho nebolo málo, pridá sa šteklenie, či škriabanie v krku a na podnebí. Oči ťa nepríjemne svrbia a k tomu sa môžu pridať slzičky. Škoda toho trápenia sa nad rannými skrášlovacími procedúrami žien. Nech robíš, čo robíš, rozmazanej maskare sa veľakrát nevyhneš.
Najhoršie, keď sa vyberieš hneď z rána na prechádzku do prírody. Po namáhavom 25. kýchnutí za sebou, ťa chtiac-nechtiac prejde chuť na akúkoľvek prechádzku.
Čo môžeš urobiť na zmiernenie nepríjemných prejavov?
V prípade, že vieš na čo presne si alergický, najjednoduchšie je sa konkrétnemu alergénu vyhnúť. Logické, no mnohokrát nemožné. Eliminovať prístup k alergénu primeranou ochranou sa však dá.
Ideálne je nosiť niečo na hlave – šatku, klobúk, či inú pokrývku hlavy. Na vlasoch sa totiž vďačne alergény zachytia a následne dráždia sliznice. Aj nosenie okuliarov má svoje opodstatnenie. A nie je to len módna vychytávka. Chrániš sa tým priamemu podráždeniu očí.
5 účiných rád pre alergikov
- Rascový olej sa považuje za dobrého pomocníka v boji so sennou nádchou. Jeho včasné užívanie ešte pred peľovou sezónou napomáha zmierniť nepríjemné prejavy nádchy. Užívať ho môžeš denne pár kvapiek prípadne aj jednu lyžičku.
- Výplachy nosa prinášajú v čase peľovej sezóny úľavu. Pravidelné vyplachovanie nosa slanou vodou účinne zbavuje nosovú sliznicu alergénov. Ako na to? 250 ml vody prevar a po miernom vychladnutí v nej rozpusti cca štvrtinu lyžičky soli (ideálne Himalájsku ružovú, alebo morskú soľ). Roztok nechaj vychladnúť a poriadne si ním prepláchni nos. Ideálne je, ak máš doma aplikátor, ktorý ti tak celú procedúru uľahčí.
- Vitamín C funguje ako prírodné antihistaminikum. Podporuje imunitu a v čase sezóny poslúži ako prvá pomoc.
- V boji s alergiou je účinná aj menej známa bylinka – pestrec mariánsky. Užívať ju môžeš vo forme čaju, oleja, prípadne tinktúry.
- Z liečivých bylín je mimoriadne vhodná žihľava. Svojimi vlastnosťami účinne pôsobí najmä pri sennej nádche. Žihľava je známa svojimi protizápalovými a antialergickými účinkami. Stojí za to vyskúšať trojtýždňovú žihľavovú kúru.
Ak sa ťa zatiaľ alergická nádcha netýka, si šťastný človek. Alergickým sa však môžeš stať kedykoľvek počas života. Mnohé závisí od individuálnej odolnosti organizmu. Celkové permanentné posilňovanie imunitného systému má svoje hlboké opodstatnenie.
Boj s alergiou je beh na dlhé trate s neurčitým výsledkom. Lekárovi sa niekedy nevyhneme, no vždy existuje spôsob ako si aspoň čiastočne pomôcť aj prírodnou cestou.
Veľa krásnych teplých dní bez nepríjemných alergických príznakov!?
Zdroje obrázkov: www.pixabay.com
1Som vášnivá cestovateľka, milujem štvornohých miláčikov a zaoberám sa zdravými potravinami. S radosťou sa podelím o svoje zážitky zo života v podobe kvalitných článkov o zdravej výžive. Do každého článku prinášam kúsok osobného zážitku a samozrejme, že nechýbajú ani odskúšané exotické recepty. 🙂
Pridaj komentár