Dámy, chcete chrániť prírodu alebo ušetriť zopár eur? Začnite používať menštruačný kalíšok. Síce bol prvý kalíšok vyrobený už v minulom storočí, najväčšiu slávu získal práve teraz. Mnohé ženy si ho pochvaľujú. Ak sa ho naučíte správne používať, už ho nevymeníte.
Ako funguje ženské telo?
O tom, že ženské telo je zázračným darom, niet čo pochybovať. Prinášať na svet nové životy nám umožňuje naše telo a fyziologické zmeny, ktoré sa v ňom odohrávajú. Tieto periodické zmeny opakujúce sa v pravidelných cykloch sú nevyhnutné pre reprodukciu. Od puberty (menarché) až do menopauzy nám vo vaječníkoch pravidelne dozrievajú vajíčka. V období ovulácie putuje zrelé vajíčko do vajíčkovodu a čaká na mužské spermie. Ak sa oplodnenia nedočká, vajíčko sa rozkladá,maternica sa zbavuje výstelky a prečisťuje v podobe krvácania. V mnohých prípadoch je tento proces sprevádzaný nepríjemnými bolesťami.
Menštruačný kalíšok je novou ženskou pomôckou
Menštruačný kalíšok je výbornou alternatívou počas menštruácie namiesto klasických hygienických pomôcok, ako sú hygienické vložky a tampóny. Kalíšok je vyrobený z lekárskeho silikónu, gumy alebo termoplastického elastoméru (TPE). Tento malý pohárik sa po zavedení do pošvy priľnie na steny pošvy a zbiera menštruačnú tekutinu. Okrem opakovaného použitia má aj mnoho iných výhod.
Aké sú výhody kalíškov?
- Sú cenovo dostupné. Cena začína už od 7 eur. Vďaka opakovanému používaniu môžeš ušetriť desiatky eur.
- Sú šetrné k prírode. Používanie menštruačných kalíškov je ekologicky výhodné. Opakovaným používaním sa minimalizuje množstvo odpadu počas menštruačného cyklu. Zamyslite sa, koľko odpadu vyprodukuje žena každý mesiac počas toľkých rokov menštruovania.
- Menej návštev toalety vďaka kalíšku. V porovnaní s klasickým tampónom zachytí kalíšok 2x viac krvi. Stačí, ak ho vyprázdňuješ každých 6 až 12 hodín. Závisí to od intenzity krvácania.
- Vydrží aj viac rokov. Pri správnom používaní a údržbe môže 1 kalíšok vydržať aj 5 až 10 rokov. Závisí to aj od informácií od výrobcu.
- Je bezpečnejší ako tampóny, ak ho hodnotíme z hľadiska syndrómu toxického šoku. Kalíšok v porovnaní s tampónom krv len zadržiava, čím nenarušuje sliznicu ani vaginálne pH.
- Menštruácia bez nepríjemného zápachu. Vďaka kalíšku sa krv nedostane do kontaktu so vzduchom a ty sa vyhneš nežiadúcej aróme.
- Milostné radovánky s kalíškom. Áno, nevtipkujeme. Existujú dokonca aj kalíšky, ktoré pri pohlavnom styku neprekážajú.
Nájdu sa aj nevýhody
- Pri používaní kalíška musí byť umývadlo vždy poruke, čo býva častým problémom. Pri vyprázdňovaní kalíška do toalety dávaj pozor, aby si sa nezašpinila. Kalíšok treba pred ďalším vložením opláchnuť pod tečúcou vodou. Ak nemáš umývadlo priamo na toalete, ostáva ti jediná alternatíva, a to voda vo fľaši.
- Problémy pri vkladaní a vyberaní. Rovnako, ako pri zavádzaní tampónov, aj pri kalíšku musí žena získať prax. Zle zavedený kalíšok môže spôsobiť nepríjemný pocit alebo pretekanie.
- Netrafila si veľkosť? Výber správnej veľkosti nemusí byť taký jednoduchý. Závisí od viacerých faktorov, ako sú vek, intenzita krvácania, sila panvových svalov, či si už zažila prvý pohlavný styk alebo vaginálny pôrod.
- Môže posunúť vnútromaternicové teliesko. Aby si si nenarobila zbytočné ťažkosti, opýtaj sa gynekológa, či nebude menštruačný kalíšok pre teba problémom.
Máš skúsenosti s menštruačným kalíškom? Podeľ sa s nami o ne v komentároch.
Si fanúšičkou ekologického života? Prečítaj si naše tipy do domácnosti ako žiť ekologicky.
2váž si svoje zázračné telo
Som vášnivá cestovateľka, milujem štvornohých miláčikov a zaoberám sa zdravými potravinami. S radosťou sa podelím o svoje zážitky zo života v podobe kvalitných článkov o zdravej výžive. Do každého článku prinášam kúsok osobného zážitku a samozrejme, že nechýbajú ani odskúšané exotické recepty. 🙂
Pridaj komentár