Očistu pečene by potrebovali viacerí z nás. Nehovoríme však len o ľudoch, ktorí si z času na čas radi doprajú nejakého panáka. Pečeni dáva zabrať každý z nás, či už liekmi alebo nesprávnou stravou. Pečeň je tá, ktorá napraví všetky naše prehrešky. No tiež nefunguje, ako si my zažiadame. Treba sa o ňu mimoriadne starať. Výborným liekom na regeneráciu pečene a mnohé ďalšie ťažkosti je pestrec mariánsky.
Poznáš pestrec mariánsky?
Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je bodliakovitá rastlina, ktorá sa pýši svojím červenkasto ružovým kvetom. Vyrastá do výšky až 1,5 metra a obľubuje zväčša suché kamenisté pôdy. Pestrec má množstvo blahodárnych účinkov, vďaka čomu je často využívaný v ľudovom liečiteľstve.
Na čo všetko je pestrec dobrý?
Pestrec mariánsky je známy svojimi jedinečnými vlastnosťami. Čo všetko v našom tele dokáže?
- obnova pečeňových buniek, liečba žlčníka a žlčníkových kameňov
- detox organizmu – rastlina pôsobí ako silný antioxidant a je účinná pri tráviacich ťažkostiach
- zníženie hladiny cholesterolu
- liečba ochorení sleziny
- pomoc pri gynekologických problémoch – pestrec pomáha prekrveniu ciev v oblasti panvy, čím zároveň zlepšuje potenciu
- liečba hemoroidov – využíva sa vo forme účinných obkladov
- úľava pri pľúcnych ťažkostiach a astme
- zmiernenie migrény a depresívnych stavov
Regenerácia najväčšej žľazy v tele
Pečeň je najväčšou endokrinnou žľazou a zároveň jedným z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele. Môžeme ju nazvať aj továrňou, ktorá spracuje všetko, čo príjmeme do tela. Taktiež slúži na syntézu bielkovín krvnej plazmy a ako zásobáreň vitamínov, glykogénu, železa a iných látok. Práve pestrec mariánsky je rastlinou, ktorá pomôže udržať tieto jedinečné funkcie pečene v správnej miere. Obsahuje totiž látku, silymarín, ktorá zvyšuje odolnosť membrány pečeňovej bunky voči prenikaniu toxínov a iných škodlivých látok. Pestrec je tým pádom záchranou pri obnove správnych funkcií pečene v dôsledku zlej životosprávy, liekov, či po otrave hubami alebo hadím jedom.
Pestrec v ľudovom liečiteľstve
Pestrec kvitne od júna do septembra. Na liečebné účely sa zbierajú listy, kvety a hlavne semená. Pri zbere semienok je potrebné počkať, kým sa ružovkastý kvet zmení na biele páperie. Semienka stačí vytriasť z hlavičky a nechať sušiť. Treba byť však v strehu. Na tieto zdravé semená si robia zálusk aj vtáky. Usušené semená je potrebné pred použitím rozdrviť. Následne sa môžu použiť na prípravu čajov, tinktúry alebo len tak primiešať do jedla. Denne sa odporúča šálka čaju z pestreca (1 ČL rastliny v 1 šálke vody, lúhovať 8 minút). Na prípravu tinktúry stačí lúhovať rozdrvené semená v 60 % liehu cca týždeň. Každý deň môžeš užívať 30 kvapiek tejto tinktúry. Aby si skutočne pocítila liečivé účinky pestreca, treba ho užívať pravidelne niekoľko týždňov párkrát v roku. Ale pozor, užívanie pestreca sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám a tiež ľudom s vysokým krvným tlakom.
Ďalšie zdravá tipy a iné zaujímavosti nájdeš na našej facebookovej stránke.
Prečítaj si tiež: Načo lieky z lekárne? Zázvor je tým pravým liekom.
5v prírode nájdeš liek na všetko
Som vášnivá cestovateľka, milujem štvornohých miláčikov a zaoberám sa zdravými potravinami. S radosťou sa podelím o svoje zážitky zo života v podobe kvalitných článkov o zdravej výžive. Do každého článku prinášam kúsok osobného zážitku a samozrejme, že nechýbajú ani odskúšané exotické recepty. 🙂
Pridaj komentár