Keď sa povie levanduľa, vybavia sa mi rozsiahle polia južného Francúzska. Romantické voňavé prostredie ideálne na letné prechádzky, oddych a dovolenku, to je Provensálsko, po Paríži azda najkrajšia časť tejto krajiny. Starí Rimania levanduľu ako prví začali využívať ako liečivú rastlinu. Počas toho prišli aj na to, že je užitočná ako repelent proti hmyzu, dezinfikovali ňou vzduch v izbe, kde uložili chorého a vyrábali z nej aj oleje, ktoré neskôr využívali vo svojich typických rímskych kúpeľoch.
Jedna lieči, druhá je ozdobou
U nás sa darí dvom druhom tejto voňavej rastlinky. Prvým je levanduľa lekárska (Lavandula Angustifolia), ktorá je v našich podmienkach najrozšírenejšia. Je to ker, ktorý dorastá až do 90 centimetrov. Sú na ňom malé, fialové, výrazne voňajúce kvety. Okrem levandule lekárskej je u nás známa aj levanduľa španielska (Lavandula Stoechas), ktorej kvetné zakončenie pripomína šišku a má väčšie lístky. Pestuje sa prevažne len na dekoráciu.
Ako sa o levanduľu starať?
Levanduľa kvitne od júna do augusta. Na jej výsadbu je vhodná jar alebo jeseň, no mladá rastlina je veľmi citlivá na prvé mrazy. Najľahšie je kúpiť si rovno malé sadenice, pretože pestovanie zo semienok je komplikované a málokedy sa vydarí. Levanduľa potrebuje miesto, kde bude mať stále veľa slnka a dobre priepustnú piesčito-vápenatú pôdu. Nepotrebuje veľa vody, práve naopak, poliať ju stačí vtedy, ak je pôda okolo nej už úplne vyschnutá. Aby pekne kvitla, treba ju každý rok pravidelne strihať, a to po odkvete a vždy na jar. Levanduľa sa nebojí mrazov, no ak udrú silnejšie, treba ju prikryť lístím, slamou alebo ihličím.
Od kvetov k relaxu
Levanduľu môžeš využiť na čokoľvek, podobne, ako populárny kokosový olej. Pripravuje sa z nej čaj, ktorého aróma pomáha zmierniť bolesti hlavy, svalové kŕče a zlepšuje spánok. Vrecko sušenej levandule v izbe odpudzuje komáre, mravce a v skrini odplaší mole. V kuchyni ju nájdeš v provensálskom korení, ktorým sa dochucujú mäsové jedlá, cestoviny a šaláty. Výborná je aj levanduľová zmrzlina či tvarohové koláče a drobné pečivo ochutené touto aromatickou rastlinkou. Levanduľa je najkrajšia v aranžmánoch, ale predáva sa aj v dekoračných vrecúškach a plnia sa ňou relaxačné vankúše. Suší sa pri teplote 25-30˚C, no nie na priamom slnku, ale na suchom mieste s dobrým vetraním. Dá sa z nej vyrobiť sirup, med i olej, ktorý je skvelý na masáž či do kúpeľa.
Domáca levanduľová limonáda
3 lyžice sušených levanduľových kvetov vlož do misky a zalej 4 dcl vriacej vody. Nechaj ich lúhovať 24 hodín, potom vodu zlej, pridaj do nej šťavu z 2 citrónov, 2 lyžice kokosového cukru a nalej do džbánu. Ten potom až po okraj doplň čistou vodou alebo minerálkou. Do hotovej limonády pridaj ľad a pohár ozdob vetvičkou levandule. K levanduľovým kvetom môžeš pred lúhovaním pridať aj trochu ibišteka, limonáda tak získa krásnu farbu. Pre lepšiu chuť do nej môžeš pridať aj čerstvé čučoriedky.
Aj ty vo svojej záhradke ukrývaš prírodnú lekárničku? Pochváľ sa nám v komentároch! 🙂
5Som vášnivá cestovateľka, milujem štvornohých miláčikov a zaoberám sa zdravými potravinami. S radosťou sa podelím o svoje zážitky zo života v podobe kvalitných článkov o zdravej výžive. Do každého článku prinášam kúsok osobného zážitku a samozrejme, že nechýbajú ani odskúšané exotické recepty. 🙂
Pridaj komentár